Koerte stress

stressis koer

Kuigi koera emotsioone on üsna lihtne ära tunda, siis stressitunnustega on vastupidine olukord. Aga nii nagu satuvad inimesed tänapäeva kiire elutempoga maailmas stressi, satuvad ka koerad.

Kuidas neid tunnuseid oma neljajalgsel sõbral märgata?

Häiriv käitumine: stress võib väljenduda asjade närimises, hammustamises ja enda intensiivses lakkumises. Proovi jälgida oma koera, millal ta niiviisi käitub.

Eemale hoidmine: saba jalgevahele panemine, silmakontakti vältimine ja eemale hoidmine näitavad, et su koer tunneb end ebamugavalt.

Kõrvad ludus: igal koeratõul on erinev kõrvade hoiak, kuid enamik koeri tõmbavad oma kõrvad tahapoole, kui neil on stress.

Karva ajamine: vaatamata sellele, et kõik koerad ajavad karva, siis stressis koeral tuleb neid seljast palju rohkem ära.

Nina ja suu lakkumine: kuigi koerad lakuvad ennast pidevalt, siis pidev nina ja/või suu lakkumine võib viidata stressile.

Haigutamine: see võib tunduda imelik, et väsimuse märk tähendab ka stressi, kuid nii see on. Stressi haigutamisega käib tavaliselt aga kaasas ka mõni muu käitumishäire, näiteks kõrvade tahapoole tõmbamine.

Haukumine: kas sinu koer haugub palju? Intensiivne haukumine võib olla ärevuse märgiks. Proovi välja selgitada, millistes olukordades sinu koer haukuma hakkab.

Haigussümptomid: söögiisu vähenemine, oksendamine, seedehäired, nahaprobleemid või allergiad võivad olla stressi sümptomiteks. Kui neil tunnustel pole kindlat põhjust, siis stress peaks olema sinu peamine kahtlusalune.

Kuidas koera aidata? Stressi äratundmine on esimene samm paremuse suunas, kuid siis on vaja välja selgitada, mis aitab su koeral ärevusega võidelda.

Hoia rutiini. Rutiin on koertele väga oluline, justnagu ka väikestele lastele. Kui koer teab, mis ajal päeval ta magab, millal on tema jalutuskäigud ja söögikorrad, siis satub ta palju väiksema tõenäosusega stressi.

Enneta stressirohkeid olukordi. Kui sa tead, et su koerale ei meeldi rahvarohked kohad, siis ära vii teda sellistesse paikadesse jalutama.

Treeni pidevalt. Trenni tegemine on suurepärane stressipeletaja, trenn peab olema koera jaoks aga lõbus ja lõõgastust pakkuv. Tagaajamismängud nagu palli viskamine ja püüdmine võivad olla mõne koera jaoks hoopiski stressi tekitavad. Seega katseta ja tunne ära, milline mäng sinu koerale kõige rohkem meeldib.

Ole temaga rohkem koos. Kui sa saad, siis veeda oma karvase sõbraga rohkem aega koos. Võta ta endaga aiatöödele kaasa või kutsu ta näiteks enda kõrvale diivanile pikutama, kui raamatut loed. Koerale meeldib inimesega koos olla ja see on hea nii tema kui sinu hingele.

Reeglite kehtestamine. Koerad põevad vähem stressi, kui nad teavad, mida neilt oodatakse. Kehtesta oma reeglid ja oota nende püsivat täitmist. Koer tahab peremehe meelejärgi olla, kuid ta ei oska seda, kui reeglid pidevalt muutuvad.

Kirjutamisel sain abi läbitud seminarist “Stress koertel” ja siit.

*Mõni aeg tagasi kirjutasin ka pisikese seisukoha sel teemal. Loe lähemalt Õhtulehest.

Posted in Määratlemata.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga